ZAREJESTRUJ SIĘ W AKADEMI PRYWATNEGO INWESTORA , WIEDZA KLUCZEM DO SUKCESU Kliknij tutaj

 
Site Loader

Dywersyfikacja inwestycji polega na podziale oszczędności między różnorodne opcje inwestycyjne. Co ma na celu taki proces? Przede wszystkim zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli zainwestujemy w jeden rodzaj inwestycji, szybko możemy stracić praktycznie wszystkie pieniądze.
To dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie inwestować z rozsądkiem i bez ponoszenia dużego ryzyka. Każdy z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że stawianie wszystkiego na jedną kartą to bardzo ryzykowne działanie. Dywersyfikacja zapobiega takiemu ryzyku.
Inwestując w różne aktywa, tj. akcje, instrumenty pieniężne, nieruchomości, możemy ograniczyć poziom strat związany ze słabszymi wynikami danej inwestycji.

Różne rodzaje

Podkreślić należy, że możemy skorzystać z różnych rodzajów dywersyfikacji inwestycji. Inwestycje można dywersyfikować tylko w obrębie danej kategorii aktywów lub w wielu kategoriach. Można także skorzystać z inwestowanie w duże ilości obligacji, kupując większe ilości, a także w różne rodzaje obligacji np. skarbowe, krótkoterminowe, długoterminowe.

Co ciekawe, poza granicami kraju także warto inwestować aktywa. To pozwoli zminimalizować straty, gdy dojdzie do bessy na rynku finansowym w naszym kraju. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby brać pod uwagę zmienne kursy walut (tzw. ryzyko kursowe) i zmienną politykę.

Różnicowanie portfela

Dywersyfikacja pozwala zróżnicować własny portfel inwestycyjny i podzielić środki między bardzo różnorodne inwestycje z różnym stopniem ryzyka. Warto zauważyć, że nawet zainwestowanie w sposób błędny nie będzie tutaj ogromnym problemem, gdyż reszta naszych pieniędzy będzie bezpieczna. Nie należy obawiać się bankructwa, nawet podczas trwania bessy na giełdzie – część środków możemy ulokować w dosyć bezpiecznych obligacjach skarbowych, czy też innych instrumentach finansowych. Co ciekawe, pewnym rodzajem dywersyfikacji inwestycji jest nawet zakup złota w fizycznej postaci. Lokując nasze pieniądze w ten kruszec, jest on w pełni niezależny od innych instrumentów rynkowych.

Warto dywersyfikować swoje inwestycje, aby spać spokojniej. Nasze pieniądze i tak będą na siebie pracowały, a nawet jeśli przyniosą w ogólnym rozrachunku niższe stopy zwrotu, to nie pochłoną całego naszego kapitału. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy zresztą nieco bardziej agresywnie grać instrumentami o większym ryzyku, które niesie ze sobą potencjalnie wyższe zyski.

Post Author: michaeldigital