Gdybyś przeprowadził ankietę wśród swoich znajomych, w której znajdowałoby się jedno pytanie otwarte: czym jest według niego niezależność finansowa to sporo osób odpowiedziałby zapewne, że są to bardzo wysokie dochody dzięki którym są wstanie zaspokoić większość swoich potrzeb i zachcianek jak np. mieszkanie, dom, wakacje raz na rok, nowy samochód z salonu i aby jeszcze trochę na koniec z tego zostało. Kolejna część osób, które dopiero startują „w życiu na własny rachunek” niezależność finansowa oznacza to, że mogą sami się utrzymać bez pomocy rodziców i mieć jeszcze pieniądze na jakąś rozrywkę.

Wbrew temu co większość ludzi myśli o niezależności finansowej co jest im wbijane do głowy przez mass media to nieprawda, gdyż według tych dwóch schematów zaprezentowanych, tacy ludzie jeszcze bardziej stają się zależni od pracy, która dostarcza im pieniędzy na wszystkie ich potrzeby, które w sporej części nie są ich potrzebami ale zachciankami.

Tak naprawdę w tych obydwu sytuacjach strumień naszych zarobionych pieniędzy przekierowujemy do innych podmiotów i osób, a na koniec liczymy że z całego zbiornika pieniędzy zostanie jeszcze parę kropel, których nie wydaliśmy. A co się stanie kiedy pewnego czasu nikt przed odkręceniem kurka nie napełni zbiornika? Wtedy bardzo szybko wyschnie nam zgromadzony zapas (o ile jest!) a następnie będziemy zmuszeniu do awaryjnego dopełniania zbiornika, jeśli nie znajdziemy na przykład nowej pracy.

Jak widać niezależność finansowa to zupełnie coś innego co udaje się osiągnąć bardzo małej części ludzi, ale jeśli bardzo chcemy i jesteśmy gotowi na powiedzenie sobie prawdy i przeliczenie naszych przepływów finansowych, to może nam się udać dołączyć to tego wąskiego grona i będziemy zupełnie inaczej postrzegali nasze życie. Niestety nie jest łatwe, przyjemne i szybkie.

Co to jest niezależność finansowa?

Miarą niezależności finansowej jest czas. Chodzi tu o okres, przez jaki możesz utrzymywać się, nie pracując i nie zdobywając nowych pieniędzy. Wielkość konta, czyli ilość środków na nim, nie ma tu znaczenia w cyfrach absolutnych. Sens ma jedynie rozpatrywanie wszystkiego w szerokim kontekście przepływów miesięcznych.

Na tym blogu, w każdym nowym wpisie, są informacje i porady, które pomogą Ci otworzyć oczy na twoją sytuację finansową, wskazówki które wskażą Ci błędy i rozwiązania większości podstawowych błędów i trudności związanych z finansami osobistymi.

Co to do jest Kwadrant CASHFLOW? Wiesz? Wikipedia podaje, różne definicje, ale żadna z nich nie tłumaczy tego, co miał na myśli Robert Kiyosaki. Kwadrant może Ci się skojarzyć z kwartetem (zespół instrumentalny składający się z czterech instrumentów), bo podobnie brzmią, ale za dużo ze sobą wspólnego nie mają, może oprócz przedrostka, który oznacza 4. Tak w kwadrancie przepływu pieniędzy też jest 4, a dokładniej 4 sposoby na zarabianie pieniędzy.

Możesz zarabiać jako: Pracownik na etacie - polski skrót to P (od pracownika), angielski E (employee); ja bym zostawił E od etatu, żeby było tak samo, jak u Roberta oglądam w oryginale, ale ja mam tu guzik do gadania 🙂 Specjalista (S), czyli np. lekarz, doktor, prawnik, trener. Dostajesz pieniądze za swoją pracę, czyli im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz, ale jak przestaniesz pracować, to przestajesz zarabiać. Inwestor (I) – wyższa szkoła jazdy, chociaż takie inwestycje jak wino, whiskey, czy złoto i srebro są łatwo dostępne, ale trzeba je choć trochę rozumieć. Właściciel biznesu (B) – to może być najcięższy kwadrant, ale też również najbardziej zyskowny, bo np. Bill Gates właściciel biznesu jest aktualnie 2 najbogatszym człowiekiem świata (kiedyś był pierwszym), zresztą aktualnie 1 najbogatszy człowiek, też ma biznes. Ci pod spodem również. Po co Tobie ta wiedza o kwadrantach?

To proste - większość osób jest tak ukształtowana przez społeczeństwo, że szuka tylko i wyłącznie pracy na etacie (P lub E, jak wolisz. Nawet nie widzi innej ścieżki, a praktycznie każdy ma szansę zarabiać w każdym z tych kwadrantów, a nawet w kilku z nich w tym samym czasie. Dobre poznanie kwadrantów otworzy Twoje oczy na więcej możliwości zarabiania. Bo jest w nich dookoła mnóstwo, niektóre wręcz biją po oczach. Niestety większość ludzi nawet ich nie dostrzega, albo tylko o nich myśli, ale nic nie robi i okazuje się, że inna osoba z otwartymi oczami i chęcią do działania, zaczyna realizować Twój pomysł i odnosi sukces. Tobie zaś pozostaje pluć sobie w brodę, że nie zareagowałeś, nie zacząłeś działać.

Zacznij więc od otworzenia oczu i poznaj Kwadrant przepływu pieniędzy.