DIGITAL CAMERA

Moja fotografia -  Podarunek z Australii

Wynalazek fotografii ma już prawie dwa wieki, jednak od czasu swoich narodzin zmienił się nie do poznania. Minęły czasy ciemni, odczynników chemicznych oraz długiego procesu wywoływania zdjęć. W miejsce to weszła zaawansowana technologia elektroniczna. Ponadto urządzenia niezbędne do wykonywania zdjęć przestały być drogie i trudno dostępne, a koszt wykonania każdej fotografii spadł do poziomu bliskiego zeru - wywoływanie zdjęć stało się terminem podobnie anachronicznym jak pranie ręczne czy liczenie na liczydle.                                                                                

ZAINTERESOWANY    ZOBACZ   MOJE  PORTFOLIO

 

Dziś prawie każdy posiada swój własny cyfrowy aparat fotograficzny - czy to zintegrowany w sprzęcie takim jak telefon komórkowy lub laptop, czy też odrębną profesjonalną jednostkę. Co jeszcze ważniejsze, fotografia cyfrowa przestała być hobby czy pracą dla zamożnych - jeszcze dziesięć lat temu urządzenia o parametrach dzisiejszego taniego aparatu cyfrowego (kosztującego kilkaset złotych) kosztowały kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Obecnie za taką cenę można kupić profesjonalny sprzęt wysokiej klasy. Upowszechnienie się cyfrowych aparatów fotograficznych oraz możliwość wykonywania nimi praktycznie dowolnej ilości zdjęć ma swoje przełożenie na wzrost umiejętności wykonywania dobrych jakościowo zdjęć - "pstrykać" dobre lub bardzo dobre zdjęcia potrafi wielu zwykłych ludzi. Wśród nich są także osoby będące amatorami, lecz przewyższające swoimi umiejętnościami i estetyką (należy pamiętać o fakcie że poprawność rzemieślnicza wykonania danego dzieła plastycznego to jedno, a jego piękno, czyli zmysł estetyczny autora nie muszą chodzić ze sobą w parze) uwiecznianych przez siebie obrazów niejednego profesjonalistę.

Rodzi się tu pytanie jak warunki te wpływają na znane wszystkim salony fotograficzne oraz w jaki sposób mogą zmienić tą znaną wszystkim gałąź biznesu. Co prawda aparat ma prawie każdy, jednak trudno jest sobie kupić umiejętność fotografowania. Poza tym mało kto miałby ochotę poświęcać setki czy tysiące godzin spędzonych z aparatem, komputerem i drukarką (tworzenie zdjęć w sensie samego fotografowania to jedno, natomiast uwiecznianie ich na papierze lub innym nośniku to drugie) tylko po to żeby zaoszczędzić na zdjęciach do dokumentów (które coraz częściej są wykonywane bez udziału fotografa ‑ w specjalnym automacie) czy pamiątkowej fotografii rodzinnej. Ponadto w wypadku uroczystości takich jak ślub czy chęci pokazania się przez daną osobę z jak najlepszej strony na przykład na portalu społecznościowym umiejętności własne mogą być bezużyteczne i pomoc osoby trzeciej w takim wypadku będzie nieodzowna. Poleganie jednak tylko na fakcie, że klienci są zmuszeni do korzystania z danej usługi może być zgubne ‑ zamiast tego warto wypracować model biznesu niosący rzeczywistą wartość dodaną i dający osobie korzystającej z naszych usług poczucie, że usługi jej świadczone są nie tylko dobre rzemieślniczo, ale także świadczone z pasją i oferowane w szerokim asortymencie. Opracowanie niniejsze ma na celu wskazanie działań wartych rozważenia przez nas o ile chcemy iść w tym kierunku (już świadczymy usługi tego rodzaju lub dopiero chcemy związać się z tą branżą.

 

ZAINTERESOWANY  ZOBACZ MOJE PORTFOLIO

KTO MA SZANSĘ?
Jak już zostało wspomniane, zawód fotografa nie jest zamkniętym - teoretycznie każdy może świadczyć usługi polegające na robieniu zdjęć innym osobom, przedmiotom czy krajobrazom. Oczywistym jest jednak, że ludzie nie mający o tym pojęcia bardzo szybko wypadną z rynku ze względu na jakość usług przez nich świadczonych. Osoby nie posiadające doświadczenia w tej dziedzinie a chcące prowadzić własne studio fotograficzne powinny rzecz jasna zatrudnić profesjonalistę.
Biorąc powyższe pod uwagę można bez cienia wątpliwości stwierdzić że do świadczenia usług fotograficznych należy posiadać co najmniej jedną z poniższych predyspozycji (oczywiście najlepiej posiadać obie):
  1. Talent - kolejność jest tu nieprzypadkowa: jak już zostało napisane, istnieją fotografie złe w sensie warsztatowym, natomiast po prostu podobające się odbiorom. Przy zdjęciach do dowodu osobistego czy innego dokumentu może być to problemem, natomiast u fotografa specjalizującego się w sesjach portretowych czy plenerowych talent może być tym co zdecyduje że fotograf amator (tylko z nazwy) ma szansę zrobić karierę w tym fachu.
  2. Wykształcenie kierunkowe - fotograf to nie zawód taki jak prawnik czy lekarz, więc nie ma standaryzowanych kursów czy szkół. Oczywiście najlepszymi (przynajmniej w teorii) placówkami które uczą tego fachu są szkoły plastyczne kształcące w tej specjalności. Istnieje również także wiele kursów, jednak należy wybierać je bardzo starannie i pytać nie tyle o "papier" (typowy dla Polaków błąd), co raczej o faktyczne umiejętności jakie nabywa się po jego ukończeniu. Dobrze również wiedzieć kim w sensie profesjonalnym są organizujący oraz prowadzący zajęcia - ma nam zależeć na służeniu innym a nie na ładnym dyplomie do powieszenia na ścianie.
CO JEST POTRZEBNE?
Zakładając że jesteśmy osobą odpowiednio predysponowaną do wykonywania tu opisywanej profesji lub jesteśmy w kontakcie z osobą chętną do jej wykonywania, pozostaje nam tylko rozważyć skalę swojej działalności oraz co za tym idzie, oszacować koszty sprzętu jaki musimy zakupić. Problemem jest fakt, że w zależności od oferty, widełki kosztowe są bardzo szerokie - poza pomieszczeniem i środkami transportu wyposażenie własnego studia fotograficznego może być wydatkiem od kilkudziesięciu tysięcy do wieluset tysięcy złotych. Na koszt ten składa się nie tylko sprzęt i akcesoria fotograficzne, ale również adaptacja pomieszczeń. Należy również pamiętać o bardzo drogim oprogramowaniu komputerowym. Wszelkie obliczenia własne muszą być wykonywane bardzo starannie - nikt nie chce aby tuż tuż przed otwarciem swojego salonu znalazł się w sytuacji w której musi zakupić na przykład element oświetlenia kosztujący ponad tysiąc złotych. Jeszcze inną kategorią kosztów są te właściwe dla praktycznie każdego biznesu - odpowiednia ekspozycja swojej działalności oraz dotarcie do świadomości potencjalnych klientów czyli reklama - oprócz odpowiednich szyldów, miłego wystroju tak wnętrza jak i zewnętrznej części salonu, trzeba pamiętać o standardowych już dzisiaj stronach internetowych. Studio fotograficzne może prezentować na nich swoje portfolio, czyli wcześniej wykonane prace.

Wielką zaletą tego biznesu jest fakt, że działalność podstawowa generuje bardzo znikome koszty stałe - poza wydatkami związanymi z samym pomieszczeniem (czynsz, media itp.) oraz amortyzacją sprzętu, branża ta charakteryzuje się małymi w stosunku do przychodów wydatkami związanymi z każdą stworzoną usługą.

ZAINTERESOWANY  ZOBACZ MOJE PORTFOLIO