Dzisiaj inwestorzy mają wiele możliwości korzystnego lokowania nadwyżek finansowych. Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju obligacje. Pytanie – jak wybrać emitenta obligacji, by dać sobie szanse dobrego zarobku, a przy tym nie ryzykować?
Emitent obligacji – kto to taki?
Pod pojęciem obligacja kryje się papier wartościowy, który poświadcza, że jego emitent (innymi słowy – osoba, która wypuściła go na rynek) jest dłużnikiem drugiej strony, czyli obligatariusza. Zakup obligacji wiąże się z tym, że emitent obligacji zobowiązuje się do spłaty zadłużenia wraz z odsetkami.
Obligacje dzielą się na kilka rodzajów, które uzależnione są od tego, kim jest emitent obligacji. Wyróżniamy na przykład obligacje emitowane przez banki, obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje korporacyjne, które stanowią coraz atrakcyjniejszą alternatywę lokaty bankowej.
Emitent obligacji skarbowych
Inwestycja w obligacje Skarbu Państwa ma swoje plusy i minusy. Emitent obligacji w postaci państwa gwarantuje bezpieczeństwo, niemniej jednak nie daje możliwości dużego zarobku. Zakup obligacji skarbowych najlepiej sprawdza się w przypadku inwestorów, którzy stawiają na średniookresowe lub długookresowe drogi oszczędzania z zyskiem.
A gdzie można zakupić obligacje skarbowe? Na przetargach NBP oraz w siedzibach niektórych banków.
Emitent obligacji korporacyjnych
Zakup obligacji korporacyjnych okazuje się metodą, która może zaprowadzić inwestora do szybkiego i dużego zarobku. Wybierając obligacje warto patrzeć oczywiście na oprocentowanie – teoretycznie im jest ono wyższe, tym można się bardziej wzbogacić. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie inwestycji. Inwestorzy, którzy dopiero zaczynają zdobywać swoje doświadczenie na rynku inwestycji, na początku powinni postawić na pewne obligacje o zagwarantowanym zysku, takie jak na przykład oferuje Blue Investment Group (tutaj więcej informacji o tym emitencie obligacji).
Istnieje możliwość zakupu obligacji korporacyjnych zarówno na rynku pierwotny, jak i wtórnym.
Jeśli chcesz zarabiać nie ponosząc przy tym ryzyka, zainteresuj się ofertą bezpiecznych obligacji o stałym oprocentowaniu. Powodzenia!